Właściwa pielęgnacja skóry dłoni

Właściwa pielęgnacja skóry dłoni jest niezwykle ważna. Zwykle nasza uwaga podczas porannej lub wieczornej pielęgnacji skupia się na twarzy. Wiele osób nieustannie zaniedbuje pielęgnację skóry swoich dłoni, które na co dzień są narażone na negatywne działanie środowiska zewnętrznego jak otarcia, podrażnienia detergentami, słońce i mróz. Z jednej strony skóra rąk jest nieporównywalnie bardziej narażona na uszkodzenia niż skóra innych części ciała, a z drugiej jest bardzo eksponowana w trakcie codziennych kontaktów z innymi ludźmi. Są to bardzo mocne argumenty, przemawiające za tym, aby zacząć dbać o skórę swoich dłoni.

Skóra dłoni ma stosunkowo niewiele gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, jej płaszcz lipidowy ulega szybkiemu zniszczeniu. W wyniku negatywnego działania czynników drażniących, staje się wtedy nieprzyjemnie sucha i spierzchnięta, często też zaczerwieniona, powodując tym samym duży dyskomfort. Przy tym odbudowa zniszczonej skóry dłoni nie jest wcale łatwa i w przypadku, gdy zaniedbamy codzienną pielęgnację do jej odbudowy może być konieczna długa seria zabiegów regenerujących.

Pielęgnacja skóry w domu

Dbaj o skórę dłoni systematycznie i staraj się unikać czynników drażniących.

Żeby prawidłowo zadbać o skórę dłoni nie trzeba stosować drogich zabiegów kosmetycznych. Wystarczy dbać o nie systematycznie i starać się unikać czynników drażniących. Stosując po każdym myciu dłoni niewielką ilość kremu nawilżająco-natłuszczającego pomożesz skórze dłoni w odbudowie jej płaszcza hydrolipidowego. Zabezpieczysz ją w ten sposób przed przesuszeniem, a tym samym przed podrażnieniami. Ważne żeby krem zawierał zarówno składniki które chronią skórę przed wysuszeniem, jak również składniki, które łagodzą powstałe podrażnienia.

Kuracja regenerująca na dłonie

Jeżeli mimo stosowania odpowiedniego kremu do rąk skóra jest wysuszona i spierzchnięta, albo nie masz czasu na codzienne stosowanie kremu, możesz dodatkowo przeprowadzić kurację regenerującą na dłonie. Możesz wykonać peeling enzymatyczny, cukrowy lub solny dedykowany do skóry rąk, który dokładnie oczyści skórę oraz usunie zrogowaciała warstwę naskórka. Ponadto peeling przygotowuje skórę do przyjęcia składników aktywnych z kolejnych preparatów kosmetycznych. Po peelingu nałóż na dłonie odpowiednią maskę a następnie krem do pielęgnacji rąk.Składniki aktywne w kremie do rąk do stosowania latem

Nawilżenie i ochrona UV

W ciepłe słoneczne dni skóra dłoni narażona jest w wyniku nadmiernej ekspozycji słonecznej na przesuszenie i zmiany pigmentacyjne. Dlatego ważne jest odpowiednie nawilżenie dłonie i ochrona przed promieniami UV. Wskazane są kremy do rąk zawierające składniki nawilżające jak kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, które skutecznie ograniczą utratę wody z naskórka i nawilżą ją, a także wzmocnią i sprawią, że będzie ujędrniona. Filtry SPF ograniczają przenikanie przez naszą skórę promieniu UV, które niszczą włókna kolagenowe i elastynowe w naszej skórze, a także w zależności od fototypu skóry, powodują plamy pigmentacyjne i przebarwienia.

Składniki aktywne w kremie do rąk do stosowania zimą

Natłuszczenie, regeneracja i odżywienie

Z kolei zimą skóra dłoni narażona jest na mróz i wiatr, negatywnie oddziałują na nią również nagłe i częste zmiany temperatury. Skóra w wyniku tych czynników staje się sucha, szorstka, zaczerwieniona i popękana. Dlatego oprócz zabezpieczenia skóry przed mrozem poprzez nałożenie rękawiczek, ważne jest stosowanie kremów do rąk o właściwościach ochronnych, odżywczych i  regenerujących. Krem do rąk oraz inne stosowane kosmetyki do dłoni (maski) powinny zawierać takie składniki aktywne jak mocznik, olej arganowy, olej słonecznikowy, masło shea, witamina E oraz d-panthenol. Składniki te będą poprawią barierę hydro-lipidową skóry, przyspieszą jej regenerację, wygładzą i odżywią ją, zmniejszą podrażnienia i zaczerwienienia.

Zabiegi na dłonie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym

Parafina na dłonie

Od czasu do czasu warto skorzystać z zabiegów kosmetycznych w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Do najpopularniejszych zabiegów regenerujących skórę dłoni należy zabieg parafinowy. Parafina na dłonie to zabieg, który powinien zregenerować przesuszoną skórę. Przed zanurzeniem dłoni w parafinie kosmetyczka wykona peeling dłoni (np. cukrowy), który nie tylko oczyści skórę ale ją nawilży oraz odżywi. Następnie wmasuje w skórę dłoni regenerujące masło a w paznokcie odpowiedni olejek. Dopiero tak przygotowane dłonie zostają zanurzone w rozpuszczonej ciepłej parafinie, a następnie szczelnie zawinięte w foliowe woreczki na ok. 15 minut. Parafinę na dłonie można stosować o każdej porze roku, zarówno jako regenerację skóry dłoni po sezonie letnim jak i zimowym.

Eksfoliacja kwasami

Na przesuszone dłonie, w szczególności po sezonie letnim, kiedy mogły pojawić się na dłoniach przebarwienia najwłaściwszy może okazać się peeling chemiczny. Eksfoliacja kwasami ma wiele zastosowań i zależy od tego jaki rodzaj kwasu (lub ich mieszanina) zostanie użyty do zabiegu.

Mezoterapia igłowa

W przypadku bardzo zniszczonych dłoni, z widocznymi oznakami starzenia i brakiem jędrności, dobrym wyborem może okazać się zabieg mezoterapii igłowej. Mezoterapia igłowa to uniwersalna metoda wprowadzania substancji aktywnych wgłąb skóry z pominięciem bariery naskórkowej. Jest to bardzo skuteczna metoda niwelująca oznaki starzenia, regenerująca, wzmacniająca i wygładzająca skórę. Oczywiście skuteczność zabiegu zależy od zastosowanego preparatu oraz od umiejętności kosmetyczki przeprowadzające zabieg.

Ten artykuł ma tylko charakter informacyjny, a odpowiedni zabieg dla Twoich dłoni dobierze kosmetyczka lub kosmetolog. Pamiętaj, że Twoje dłonie nie będą mogły być poddane każdemu zabiegowi, ponieważ do konkretnych zabiegów istnieją różne przeciwwskazania. Najważniejsze żeby po przeczytaniu tej publikacji wprowadzić do codziennego rozkładu dnia pielęgnację dłoni, która uzupełniona o zabiegi kosmetyczne w gabinecie sprawi, że będziemy mogli się cieszyć pięknym, zdrowym wyglądem naszych dłoni aż do późnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*