Pielęgnacja skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu jest niezwykle ważna. Skóra okolic oczu (pod oczami i wokół nich) jest bardzo cienka i delikatna, dlatego należy szczególnie o nią zadbać. Grubość skóry wokół oczu wynosi ok. 0,5 mm. Cera w tym miejscu jest pięciokrotnie cieńsza od cery w innych częściach twarzy. Skórę okolic oczu charakteryzuje rzadkie rozmieszczenie włókien kolagenowych i elastynowych, brak komórek tłuszczowych, liczne i ruchliwe mięśnie. To wszystko decyduje o szybkim starzeniu się skóry w tej części twarzy. Oznaki zmęczenia, stresu, radości, smutku zapisują się tu szybciej niż gdziekolwiek indziej. Oczy i skóra wokół nich są szczególnie narażone nieprzyjazne czynniki środowiskowe, które przyspieszają negatywne zmiany, zarówno w ich funkcjonowaniu, jak i w ich wyglądzie. Dlatego pielęgnacja skóry wokół oczu powinna stać się Twoim codziennym obowiązkiem.

Czynniki wpływające na zmiany skóry wokół oczu

Ekspozycja słoneczna

Promienie UV podrażniają spojówkę, a podczerwone – powieki. Nadmierna ekspozycja słoneczna i brak nawilżenia szybko wysuszą delikatną i cienką skórę okolic oczu.

Spożywanie alkoholu

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu sprawia, że białka oczu stają się żółte, poznaczone czerwonymi żyłkami, a powieki – napuchnięte.

Dym tytoniowy

Dym tytoniowy podrażnia spojówki i jest przyczyną powstawania “kurzych łapek”. Wpływa negatywnie na ogólną kondycję skóry, w tym okolic oczu.

Inne niekorzystne czynniki

Inne niekorzystne czynniki mające wpływ na delikatną skórę okolic oczu to zanieczyszczenia powietrza, praca w niewystarczającym świetle – przy komputerze, zła dieta czy niedobory snu. Skóra okolic oczu bardzo szybko odczuwa niezdrowy tryb życia oraz niekorzystne warunki środowiska zewnętrznego jak i zewnętrznego.

Zmarszczki wokół oczu

Kurze łapki

Dobre preparaty pielęgnacyjne dla skóry wokół oczy charakteryzują się lekką, szybko wchłaniającą się konsystencjąZmarszczki mimiczne w zewnętrznych kątach oczu tworzą się szybciej niż na skórze powiek. Potocznie nazywane są “kurzymi łapkami”. Na ich pojawienie się ma wpływ bogata mimika twarzy, płacz, śmiech. Wraz ze starzeniem się powiek pojawiają się tzw. nawisy – uwypuklenie się tkanki tłuszczowej górnych lub dolnych powiek, wwijanie się lub wywijanie brzegu rzęsowego.

Stosowanie preparatów do pielęgnacji oczu może opóźnić powstawanie zmarszczek i ograniczyć ich ilość. Kosmetyki te generalnie powinny nawilżać i ujędrniać skórę. Najczęściej zawierają one: kiełki pszenicy, witaminy A, E, F, prowitaminę B5, filtry UVA, UVB, wyciąg z hiacynta wodnego, alantoinę, wyciąg z placenty, z kolagenu roślinnego, kompleks lniany, ceramidy roślinne, wyciągi z ananasa, papai, aloesu, rumianku, nagietka lekarskiego, oczaru wirginijskiego, z kwiatów malwy, kwas hialuronowy, olej ze słodkich migdałów. Dobre preparaty pielęgnacyjne dla skóry wokół oczy charakteryzują się lekką, szybko wchłaniającą się konsystencją (nie mogą być zbyt tłuste). Mogą mieć postać kremu, żelu, koncentratu (ampułka). Muszą być przetestowane okulistycznie.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu

Kremy pod oczy

Kremy pod oczy powinny zawierać biologicznie czynne składniki, łatwo przyswajalne przez skórę: proteiny, fosfolipidy, fitosterole, ceramidy, lipidy, liposomy, wyciągi ziołowe. Mają zwykle cięższą konsystencję niż żele i emulsje, zawierają więcej składników regenerujących, lepiej natłuszczają skórę.

Żele pod oczy

Żele pod oczy są polecane szczególnie dla młodej skóry i osób, które nie tolerują cięższej konsystencji kremu. Zawierają podobne składniki czynne jak kremy, szybciej się jednak wchłaniają, wiele żeli ma właściwości napinające skórę.

Serum pod oczy

Serum pod oczy to kosmetyki przeznaczone dla skóry dojrzałej, w skład preparatu wchodzą kompleksy biologicznie czynne o dużo większym stężeniu niż w kremach. Serum ma konsystencję płynną, półpłynną lub żelową, dzięki czemu szybko wchłania się do skóry. Do stosowania codziennego lub 1-2 razy w tygodniu.

Płatki kolagenowe pod oczy

Płatki kolagenowe pod oczy to forma nawilżania i odżywiania skóry pod oczami. Płatki można stosować zawsze, gdy skóra jest przesuszona. Polecane są dla skór dojrzałych, zniszczonych.

Kilka zasad pielęgnacji skóry wokół oczu

Delikatnie aplikuj preparaty

Nakładając kosmetyk, należy robić to bardzo delikatnie, tak, aby nie rozciągać nadmiernie cienkiej skóry wokół oczu. Ważny jest też sposób aplikowania kremu czy żelu – od kącika wewnętrznego do kącika zewnętrznego powieki górnej, potem od kącika zewnętrznego powieki górnej do kącika wewnętrznego powieki dolnej.

Ostrożnie z maseczkami

Jeśli stosujemy maseczki na twarz, powinniśmy co do zasady omijać okolice oczu, ponieważ mogą podrażnić delikatną skórę w tej okolicy. Wyjątkiem są maseczki do twarzy, które producent przeznaczył również do pielęgnacji okolic oczu.

Pamiętaj o regularnym demakijażu

Nigdy nie wolno zapominać o codziennym demakijażu – usunięciu tuszu i cieni do powiek. Preparaty do demakijażu oczu występują na ogół w postaci płynów, usuwając tusz nie mogą podrażniać oczu, wywołując łzawienie, pieczenie czy zaczerwienienie. Warto sprawdzić, czy usuwają wodoodporny tusz, jeśli takiego używamy.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym na zmarszczki wokół oczu

Podczas wizyt w salonie kosmetycznym można skorzystać ze specjalnych zabiegów na skórę okolic oczu, takich jak kompresy odświeżająco – kojące, kapsułki pod oczy, maski, zabiegi relaksujące, czy tzw. plasterki piękności, czyli kompresy bawełniane nasączone maścią zawierającą aktywne składniki.

Przeciwzmarszczkowa pielęgnacja skóry wokół oczu

Przeciwzmarszczkowej pielęgnacji skóry okolic oczu z pomocą przychodzą również specjalistyczne zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne o działaniu anti aging.

Medyczne peelingi chemiczne

Do takich zabiegów należą wykonywane w gabinetach dermatologicznych albo w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetologicznych medyczne peelingi chemiczne. Polegają one na kontrolowanym uszkodzeniu skóry przy użyciu kwasów organicznych, przeprowadza się je w celu poprawy kondycji skóry poprzez usunięcie obumarłych komórek warstwy rogowej naskórka, stymulacji procesów odnowy skóry. Od peelingów kosmetycznych różnią się rodzajem stosowanych kwasów i ich stężeniem.

Ponadto w gabinecie kosmetologicznym można skorzystać z innych zabiegów pielęgnacyjnych, opóźniających wystąpienie zmarszczek lub spłycających je.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry właściwej za pomocą iniekcji. Zabieg ten powoduje wypłycenie zmarszczek, ujędrnienie i zagęszczenie skóry wokół oczu.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa polega na mikronakłuwaniu skóry w celu zainicjowania procesu gojenia i regeneracji oraz zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg powoduje redukcję zmarszczek i ujędrnienie skóry wokół oczu.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa polega na nieinwazyjnym wprowadzaniu preparatów za pomocą elektroporacji. W wyniku zabiegów mezoterapii bezigłowej skóra wokół oczu jest wygładzona i ujędrniona.

Fale radiowe

Fale radiowe (RF, Radio Frequency) to zabieg polegający na podgrzewaniu skóry, czego skutkiem jest napięcie włókien kolagenowych oraz stymulacja fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Zabieg powoduje spłycenie zmarszczek, redukcję obrzęków pod oczami oraz uniesienie opadających powiek.

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg polegający na śródskórnym wprowadzeniu dwutlenku węgla, który rewitalizuje skórę, poprawia jędrność skóry i zwalcza takie problemy jak cienie i opuchnięcia pod oczami.

Masaż kosmetyczny

Podstawowym zabiegiem jest masaż kosmetyczny. Zadaniem zabiegu jest poprawa funkcjonowania skóry, tkanki podskórnej i mięśni przez ich uelastycznienie i ujędrnienie, zapobiega w powstawaniu zmarszczek.

Ultradźwięki

Na skórę okolic oczu można stosować ultradźwięki. Ultradźwięki wytwarzają ciepło, które odpręża tkanki i mięśnie, co prowadzi do wygładzenia lub złagodzenia linii zmarszczek.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg, który powoduje wygładzenie, wypłycanie zmarszczek wokół ust, oczu, nosa i na czole.

Dermabrazja

Dermabrazja powoduje wygładzenie drobnych zmarszczek na twarzy, w tym może być również z powodzeniem stosowana na skórę wokół oczu.

Lampa Bioptron

Naświetlanie skóry okolic oczu lampą Bioptron. Światło biotron pozytywnie wpływa na ludzki organizm powodując jego biostymulację, wzmacniając funkcję obronną, wskazaniem kosmetycznym są zmarszczki.

Algi pod oczy

Algi pod oczy. Zabiegi preparatami na bazie alg działają przeciwzmarszczkowo, są specjalne preparaty algowe do pielęgnacji skóry wokół oczu.

Lift kosmetyczny

Lift kosmetyczny. Wskazaniem do zabiegu liftu kosmetycznego są głębokie zmarszczki. Można go wykonywać na okolice oczu.

Specjalistyczne zabiegi na skórę okolic oczu

Zmarszczki wokół oczu można zlikwidować poprzez inne specjalistyczne zabiegi w gabinetach kosmetologicznych, dermatologicznych czy medycyny estetycznej.

Porażacze

Botox

Botox (toksyna botulinowa) sposób wygładzania zmarszczek i odświeżania wyglądu, jest zabiegiem prostym, bezbolesnym i niewymagającym specjalnych przygotowań. Zabieg polegający na domięśniowej iniekcji odpowiednio dobranych dawek proteiny botulinowej, w wybrane partie twarzy. Iniekcja trwa krótką chwilę, po której z powodzeniem można wrócić do codziennych zajęć – dlatego zabieg bywa nazywany “lunchowym”. Efekt widoczny jest już po kilku dniach i utrzymuje się przez okres od 4 do 6 miesięcy. Botoks nie wywołuje działań niepożądanych, można go więc wielokrotnie powtarzać.

Wypełniacze

Wypełniacze, będące implantami skórnymi, są produktami, które wypełniają nadmiar wolnej przestrzeni w obrębie tkanek. Mogą być wstrzykiwane do skóry i tkanki podskórnej w celu zastąpienia utraconego kolagenu i substancji podporowych.

Substancje te wstrzykuje się dokładnie w obrębie miejsc, gdzie znajdują się zmarszczki lub głębsze bruzdy. Nowoczesne wypełniacze stosowane w medycynie estetycznej powodują wystąpienie natychmiastowego efektu. Wstrzykiwane są na odpowiednią głębokość za pomocą bardzo cienkich igieł.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy wykorzystywany do wygładzania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zapewnia nam dużą wygodę, gdyż nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Wyróżniamy dwa produkty, które w składzie wypełniaczy stosują kwas hialuronowy: Restylan (stabilizowany kwas hialuronowy), Juvederm (żel kwasu hialuronowego bez żadnych dodatków).

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, głównie w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, dzięki czemu jest ona sprężysta i nie marszczy się. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co wpływa na jej stopniowe wysychanie. Dzięki swej zdolności zatrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy świetnie sprawdza się również jako składnik preparatów do przeprowadzania mezoterapii igłowej (nawilżania i odżywiania skóry od wewnątrz). Tylko prawidłowo uwodniona macierz międzykomórkowa stwarza odpowiednie środowisko dla przemian metabolicznych zachodzących w komórkach skóry właściwej, między innymi w fibroblastach syntetyzujących kolagen i elastynę.
Kwas hialuronowy jest wypełniaczem czasowym, który po pewnym czasie stopniowo, naturalnie ulega rozkładowi.

Hydrobalans

Hydrobalans to wypełniacz, który pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, ujędrnia skórę, uelastycznia, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu podskórnie bardzo cienką igłą i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kremem. Bezpośrednio potem można powrócić do zwykłych obowiązków – sporadycznie zdarzają się niewielkie siniaczki związane z techniką podaży preparatu, które ustępują samoistnie. W okresie po zabiegu zalecane jest spożywanie większej ilości płynów – stwarza to optymalne warunki dla rewitalizacji skóry.

New-Fill

New-Fill to hydrożel przeznaczony do iniekcji śródskórnej. Preparat działa dwuetapowo. W pierwszym etapie działania wypełnienie zmarszczek związane jest z objętością wstrzykniętego preparatu. Po paru dniach zawarta w żelu woda wchłania się i następuje cofnięcie efektu korekcji. Następnie cząsteczki kwasu polimlekowego powodują proces syntezy kolagenu i w naturalny sposób odbudowuje skórę.

Aquamid

Aquamid to przezroczysty żel składający się z 97,5% wody oraz 2,5% poliakrylamidu. Materiał ten jest stosowany do stałej implantacji. Nie wchłania się jest wstrzykiwany do tkanki podskórnej i daje natychmiastowy efekt. Nie wolno stosować tego produktu w miejscach zastosowanie innych stałych implantów.

Blefaroplastyka

W klinikach chirurgii plastycznej lub w niektórych klinikach okulistycznych można wykonać blefaroplastykę. Obejmuje ona zabiegi chirurgiczne powiek górnych i dolnych, np. zlikwidowanie tzw. nawisów, które są związane z procesem starzenia się skóry.

Pielęgnacja skóry wokół oczu to nie tylko kosmetyki i zabiegi kosmetyczne

Dbaj o oczy

Pielęgnacja oczu i dbanie o ich stan nie polega wyłącznie na stosowaniu starannie dobranych preparatów kosmetycznych. Nie możemy liczyć na wspaniałe efekty, jeśli zaniedbamy takie sprawy, jak praca przy właściwym oświetleniu i ochrona oczu przed słońcem. Na przykład zbyt ostre światło wywołuje odruchowe mrużenie powiek, które z kolei może przyspieszyć powstawanie zmarszczek. Mogą do tego przyczynić się też stres, zmęczenie i niedobór snu, które mogą powodować pojawienie się sińców i worków pod oczami.

Zdaniem fachowców, najlepszym sztucznym oświetleniem, przy którym możemy czytać i pracować, jest białe światło. Korzystne oświetlenie dają też lampy halogenowe. Przy oglądaniu telewizji należy zachować odległość 3 m od telewizora. Praca na komputerze z kolei wymaga stosowania specjalnych osłon (filtrów).

Warto również zwrócić uwagę na codzienną dietę, gdyż nieodpowiednie odżywianie wpływa źle na stan oczu. Oprócz dużej ilości warzyw i owoców, potrzebne są też takie produkty, jak kasze, ciemne pieczywo, kukurydza (zawierają m.in. cynk, selen, magnez). Zaleca się unikanie zbyt dużej ilości soli kuchennej oraz alkoholu.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych powinno stać się naszym nawykiem nie tylko latem, ale i podczas ostrego mrozu, gdy często świeci słońce.

Przypominamy również, że w przypadku wystąpienia zaczerwienienia i przekrwienia oczu, łzawienia czy światłowstrętu nie należy stosować samodzielnie żadnych kropelek ani maści. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Total
3
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*