Domowa pielęgnacja skóry – zasady codziennej pielęgnacji skóry

Domowa pielęgnacja skóry jest równie ważna co pielęgnacja skóry w gabinecie kosmetycznym, a może nawet i ważniejsza. Poniżej zamieściłam zbiór kilkunastu ważnych zasad dotyczących codziennej pielęgnacji skóry w domu. Artykuł nie aspiruje do miana publikacji naukowych, ale po jego przeczytaniu zapewne się ze mną zgodzicie, że zawarte w nim informacje warto wdrożyć w życie.

Nawet najdroższe, profesjonalne kosmetyki, a także specjalistyczne zabiegi kosmetyczne nie są wstanie zastąpić odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji skóry.

Nawet najdroższe, profesjonalne kosmetyki, a także specjalistyczne zabiegi kosmetyczne nie są wstanie zastąpić odpowiedniej i systematycznej, domowej pielęgnacji skóry. Zapewne większości z Was wymienione przeze mnie zasady są znane, a przez niektórych z Was może nawet stosowane na co dzień (jeżeli tak to wspaniale!).

Codzienna domowa pielęgnacja skóry.

Ważne zasady

Pomimo tego warto sobie przypomnieć kilka ważnych, ogólnych zasad dotyczących prawidłowej codziennej pielęgnacji skóry w domu.

Żel lub mleczko zamiast peelingu

Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy zamiast peelingu używaj żelu lub mleczka. Chodzi o to, żeby nie nadużywać peelingu. Peeling nie powinien być stosowany codziennie.

Kosmetyki nawilżające

Używaj kosmetyków nawilżających. Regularne nawilżanie, szczególnie skóry narażonej na czynniki wysuszające to najlepsza droga do przedłużenia młodości skory. Stosowanie kosmetyków nawilżających powinno stanowić podstawę pielęgnacji, w tym pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Tonik bez alkoholu

Używaj toników bez alkoholu – chyba, że walczysz z trądzikiem, ale i w tym wypadku jest alternatywa. Preparaty na bazie alkoholu nadmiernie wysuszają skórę.

Demakijaż

Pamiętaj żeby zachować odpowiednią kolejność czynności podczas wykonywania demakijażu: najpierw demakijaż oczu za pomocą płynu, następnie oczyszczanie skóry twarzy żelem lub mleczkiem, na zakończenie demakijażu używaj tonika. Dopiero na tak oczyszczoną skórę należy zastosować odpowiedni krem pielęgnacyjny.

Prysznic

Pobudzaj mikrokrążenie w skórze poprzez naprzemiennie stosowane ciepłe i zimne prysznice. Gorące, długie kąpiele ograniczaj do minimum.

Osuszaj, nie wycieraj

Wycierając twarz nie pocieraj jej ręcznikiem, ponieważ skóra twarzy jest delikatniejsza niż reszty ciała. Najlepiej do tego celu używaj chusteczek higienicznych, delikatnie przykładając je do twarzy. Jeżeli wolisz używać ręcznik to używaj osobny niż do reszty ciała i regularnie go wymieniaj, ponieważ nie zmieniany ręcznik to siedlisko bakterii.

Kosmetyki z dozownikiem, airless

W miarę możliwości używaj kosmetyków z dozownikiem i w technologii airless. Są bardziej higieniczne, kosmetyki dłużej zachowują swoją trwałość.

Czytaj skład kosmetyków

Czytaj skład kosmetyków (pełny skład, INCI), których używasz lub które zamierzasz kupić i dowiedz się co tak naprawdę zawierają. Zdaję sobie sprawę, że to czasochłonne zajęcie, ale nie zmieniasz kosmetyków codziennie.

Świeże powietrze i zabiegi dotleniające skórę

Dotleniaj skórę – idealny jest spacer na świeżym (ale świeżym, nie w jesienny wieczór w smogu) powietrzu, idealnie od czasu do czasu skorzystać z dotleniającego skórę zabiegu w salonie kosmetycznym np. z zabiegu oksybrazji.

Zrób sobie krem

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy nie rób kremów na własną rękę. Pozostaw produkcję kosmetyków wyspecjalizowanym laboratoriom.

Sen

Odpowiedni sen to podstawa dla dobrej kondycji skóry! Nawet najlepsze kosmetyki nie zastąpią snu.

Zadbane stopy nie tylko latem

Dbaj o swoje stopy nie tylko latem – pedicure jest tak samo ważne jak manicure. Nie tylko dla urody ale i dla zdrowych stóp. Co czwarty raz zrób chociaż pedicure zamiast manicure.

Ochrona UV

Opalanie postaraj się ograniczyć do minimum! Na odkryte części ciała stosuj kremy ochronne z filtrem UV, szczególnie na skórę twarzy. Krem z filtrem UV latem powinien posiadać ochronę co najmniej SPF 30.

Wyciskaj pryszcze

Zamiast samodzielnie wyciskać pryszcze oddaj swoją skórę w ręce profesjonalisty – kosmetyczki, kosmetologa. Samodzielne oczyszczanie twarzy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Nawodnienie, używki

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu … i unikaj używek.

To było by tyle ważnych zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji skóry. Oczywiście jest ich więcej, może masz coś ciekawego do dodania? Zapraszam do komentowania.

Total
8
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*