Cera określana jako normalna niezwykle rzadko występuje u osób dorosłych. Taką skórę mają zwykle tylko dzieci do okresu dojrzewania, podczas którego w wyniku zmian hormonalnych w organizmie zaburzone zostają niektóre funkcje skóry.

Charakterystyka cery normalnej

Cera normalna z wyglądu przypomina skórę dziecka

Cera normalna z wyglądu przypomina skórę dziecka – jest zaróżowiona, czysta, odpowiednio nawodniona, ukrwiona i odżywiona, jest doskonale napięta, idealnie gładka i elastyczna.

Skóra nie łuszczy się, ponieważ nie jest odwodniona, jest miękka i aksamitna. Gruczoły łojowe funkcjonują prawidłowo i wydzielanie sebum jest w normie, dlatego skóra normalna nie świeci się, nie posiada zaskórników czy rozszerzonych porów.

W przypadku cery normalnej niewidoczne są naczynia krwionośne i plamy barwnikowe. Skóra posiada jednolity, zdrowy wygląd, dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, słońce, mróz, wodę i mydło.

Pielęgnacja cery normalnej

Celem pielęgnacji cery normalnej jest utrzymanie jej delikatnej równowagi

Celem pielęgnacji cery normalnej jest utrzymanie jej delikatnej równowagi, dobierając odpowiednie produkty i rodzaj pielęgnacji, aby skóry nie natłuszczać nadmiernie ani nie przesuszać. Naszym zadaniem jest jedynie dbanie, aby najdłużej utrzymać ten stan i ze wszystkich sił chronić skórę przed starzeniem, odwodnieniem czy naruszeniem jej równowagi.

W młodości cera normalna nie wymaga specjalnych zabiegów czy pielęgnacji – wystarczy codzienna pielęgnacja polegająca na oczyszczaniu skóry żelem lub mleczkiem oraz aplikacji kremu o właściwościach nawilżających.

Do demakijażu łagodne kosmetyki o neutralnym pH

Twarz należy myć i oczyszczać za pomocą łagodnych mleczek i żeli o neutralnym pH, można również myć twarz mydłem glicerynowym dla dzieci. Należy używać tylko delikatnego peelingu i nie należy wykonywać demakijażu mydłem. Stosować łagodne toniki bezalkoholowe.

Nie wolno używać środków silnie działających ani przesuszających skórę np. zawierających alkohol lub silnie zasadowych mydeł i innych tego typu preparatów, ponieważ mogą one podrażnić skórę i w rezultacie doprowadzić do jej wysuszenia lub przetłuszczania się.

Nawilżenie i odżywienie

Należy stosować maseczki nawilżające i odżywcze. Nie wolno jednak przesadzać, aby nie przyzwyczajać i nie rozleniwiać skóry. Kremy nawilżające na dzień powinny zawierać filtry ochronne przed promieniowaniem UV.

Osoba o cerze normalnej nie powinna stosować tłustych kremów dopóki nie stanie się to konieczne. Powinna stosować lekkie kremy nawilżające do twarzy oraz delikatne kremy pod oczy.

Ochrona przed słońcem i mrozem

Skórę normalną podobnie jak inne typy skóry należy chronić przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. W słoneczne dni, szczególnie latem, należy stosować kremy z filtrem UV a zimą używać kremów lekko natłuszczających.

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Najpóźniej około trzydziestego roku życia skóra normalna zaczyna przeistaczać się w cerę suchą. W tym okresie trzeba szczególnie dbać o jej nawilżenie, aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenia i powstawania zmarszczek. Wskazane są preparaty silnie nawilżające, nie tylko kremy, ale także toniki, mleczka, maseczki i zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Po trzydziestym roku życia należy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe.

Pielęgnacja cery normalnej w salonie kosmetycznym

Cera normalna nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetycznym.

Cera normalna nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetycznym. Ważne jest aby utrzymać równowagę, nie dopuścić do przedwczesnego starzenia skóry i powstania zmarszczek poprzez odpowiednią pielęgnację domową. Jeżeli chcemy korzystać z usług kosmetyczki to wybierajmy zabiegi nawilżające.

Kosmetyki do cery normalnej

Do pielęgnacji cery normalnej stosujemy preparaty dedykowane przez producenta do pielęgnacji tego typu cery. Wyjątkowo można również stosować kosmetyki przeznaczone dla cery suchej i wrażliwej.

Kosmetyki, które należy stosować do codziennej pielęgnacji cery normalnej to:

Krem do demakijażu

Krem do demakijażu to kosmetyk o dość gęstej konsystencji, doskonale oczyszcza skórę, pH jest kwaśne 4.5-6, nie odtłuszcza nadmiernie skóry, niektóre kremy do demakijażu, chronią skórę przed nadmierną utrata wody. Skład oparty jest głównie na bazie delikatnie działających olejków i ekstraktów roślinnych.

Mleczko kosmetyczne

Mleczko kosmetyczne to emulsja olej w wodzie lub woda w oleju, zawiera wyciągi roślinne i olejki, mleczko jest delikatne w działaniu, łagodzi podrażnienia.

Tonik bezalkoholowy

Tonik bezalkoholowy służy do odświeżania skóry, przywraca naturalne pH, tonik do cery normalnej może zawierać w składzie ekstrakty roślinne, które będą działać łagodząco i nawilżająco np. olejki z kiełków pszenicy, kwas hialuronowy.

Krem nawilżający

Krem nawilżający, najlepiej zawierający filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB oraz ekstrakty nawilżające np. gliceryna, oleje roślinne, aloes, algi.

Krem lub żel pod oczy

Najlepiej wybrać krem lub żel pod oczy, który w składzie zawiera filtry UVA i UVB, dobrze by zawierał również witaminy.

Maseczka nawilżająca

Maseczka nawilżająca, która będzie zapobiegała przesuszeniu, uzupełni chwilowe niedobory wody, da efekt wygładzenia skóry, zmiękczy i uelastyczni naskórek.

W artykule przedstawiłam kilka uwag dotyczących pielęgnacji cery normalnej. Jeżeli macie jakieś ciekawe przemyślenia i chcielibyście coś dodać na temat pielęgnacji cery normalnej, podzielcie się proszę swoimi uwagami w komentarzach do artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *