Skóra kobiety ciężarnej (szczególnie skóra piersi, brzucha i pośladków) podczas ciąży jest narażona na oddziaływanie dużych sił rozciągających, jest zwiotczała i nie ma odpowiedniej jędrności, w wyniku czego często pojawiają się rozstępy.

Specjalnej pielęgnacji wymaga szczególnie skóra brzucha, piersi i pośladków. I to zarówno w okresie jeszcze przed zajściem w ciążę (przygotowanie skóry), w trakcie ciąży, jak i po ciąży. Przy czym specjalnej pielęgnacji skóry kobiety ciężarnej nie należy rozumieć jako zwiększenia częstotliwości i ilości nałożonego kremu lub innych środków kosmetycznych, co w przypadku ciąży może być wręcz niewskazane.

Po pierwsze nie szkodzić

Co do większości kosmetyków (zawartych w nich sładników) nie ma naukowych dowodów na szkodliwość i negatywny wpływ na rozwój płodu, ale co do większości kosmetyków nie ma również naukowych dowodów na brak szkodliwości, na ich obojętność na rozwój płodu.

Troszcząc się o ciało w trakcie ciąży, każda kobieta powinna przede wszystkim pamiętać, aby nie szkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku. Większość kosmetyków nie jest badanych w zakresie ich oddziaływania na rozwój płodu. Co do większości kosmetyków (zawartych w nich składników) nie ma naukowych dowodów na szkodliwość i negatywny wpływ na rozwój płodu, ale co do większości kosmetyków nie ma również naukowych dowodów na brak szkodliwości, na ich obojętność na rozwój płodu. Stąd podczas stosowania kosmetyków kobietom w ciąży zaleca się umiar. W ciąży najlepiej nie stosować kosmetyków w ogóle, albo wybrane kosmetyki stosować tylko w ostateczności.

Dlatego jeżeli kobieta ciężarna zdecyduje się na stosowanie kosmetyków, to pierwszą i najważniejszą zasadą jest używanie kosmetyków rekomendowanych dla kobiet w ciąży. Nie oznacza to, że kosmetyki rekomendowane dla kobiet w ciąży są w 100% bezpieczne dla rozwoju płodu, szczególnie ich nadmierne używanie. Kosmetyki rekomendowane dla kobiet w ciąży, podobnie jak te dla dzieci, zawierają mniej substancji konserwujących.

Dlatego nawet kosmetyki rekomendowane dla kobiet w ciąży należy używać z umiarem, w ostateczności, czyli w sytuacjach, gdy skóra faktycznie ich potrzebuje.

Rozstępy

Stosowanie nawet najlepszych i najdroższych kosmetyków nie daje gwarancji zapobiegnięcia powstawaniu rozstępów, bowiem na powstawanie rozstępów mają również wpływ uwarunkowania genetyczne.

Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących strukturę skórną. Stosowanie nawet najlepszych i najdroższych kosmetyków nie daje gwarancji zapobiegnięcia powstawaniu rozstępów, bowiem na powstawanie rozstępów mają również wpływ uwarunkowania genetyczne.

Istnieją różne metody zapobiegania, ograniczenia powstawania rozstępów. Są to różne specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, np. mikrodermabrazja, elektrostymulacja, chemiczne złuszczanie naskórka, ultradźwięki, mezoterapia, masaże (manualne i endodermiczne), czy laseroterapia. W warunkach domowych spośród wymienionych zabiegów możliwe są do stosowania jedynie masaże manualne, ponieważ stosowanie pozostałych zabiegów kosmetycznych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu kosmetycznego, jak również (z wyjątkiem mikrodermabrazji stosowanej do wybranych części ciała) ciąża jest przeciwwskazaniem do ich stosowania.

Moim zdaniem kobieta ciężarna, w warunkach domowych może zapobiegać rozstępom poprzez wmasowywanie kremów, balsamów, czy oliwek rekomendowanych dla kobiet w ciąży lub dzieci, mających działanie nawilżające i natłuszczające. Istnieją różne techniki masażu, mające pozytywny wpływ na ograniczenie powstawania rozstępów i lepsze wchłanianie preparatów, w tym substancji aktywnych zawartych w tych preparatach. Opanowanie niektórych metod masażu wymaga dużo praktyki, a zagadnienie technik masażu na rozstępy wykracza poza ramy tego artykułu.

W przypadku brzucha kobiety w ciąży, kremy, balsamy czy oliwki należy wmasowywać poprzez delikatne wklepywanie, polegające na delikatnym przykładaniu powierzchni dłoni do skóry brzucha.

W zasadzie wszystkie techniki masażu na rozstępy są dozwolone do stosowania u kobiet w ciąży, z wyjątkiem stosowania ich na brzuchu kobiety ciężarnej. W przypadku brzucha kobiety ciężarnej, kremy, balsamy czy oliwki, należy wmasowywać poprzez delikatne wklepywanie, polegające na delikatnym przykładaniu powierzchni dłoni do skóry brzucha. Stosowanie innych technik masażu jak na przykład głaskanie, rozcieranie czy ugniatanie brzucha kobiety ciężarnej, może spowodować wywołanie przedwczesnych skurczy macicy, i tym samym przedwczesny poród.

Żylaki

Żylaki nie są problemem skórnym, a związane są z układem krążenia. Na żylaki stosuje się specjalne kremy i żele przeznaczone do zapobiegania powstawaniu żylaków. U kobiet ciężarnych często pojawiają się żylaki, w szczególności sromu i odbytu, ale także nóg. Co do postępowania z żylakami, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, sport (ruch) połączony z właściwym wypoczynkiem, unikanie stresu, z pewnością wpływają pozytywnie na kondycję całego organizmu. Stąd z pewnością mają również pośredni i pozytywny wpływ na kondycję skóry ciała, w tym skóry piersi, brzucha i pośladków. Kosmetyki, szczególnie w okresie ciąży, powinny być tylko dodatkiem, uzupełnieniem zdrowego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *