Czym się różni kosmetolog od kosmetyczki? Kto to jest kosmetolog? To pytanie jest często zadawane przez klientów salonów kosmetycznych, a także przez osoby, które zamierzają podjąć zawód związany z branżą kosmetyczną.

Pojęcie kosmetologa nie jest powszechnie znane. Za to każdy wie kto to jest kosmetyczka. Wynikać to może z faktu, że wielu kosmetologów wykonuje zawód kosmetyczki. Studia kosmetologiczne przygotowują między innymi do wykonywania tego zawodu. Pracując w salonie kosmetycznym (salonie urody, spa), gdzie zatrudnienie znajdują również, a do niedawna przede wszystkim kosmetyczki, powoduje zatarcie różnic między tymi dwoma zawodami. Może nie tyle samo zatrudnienie, co wykonywanie typowo kosmetycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

To właśnie praca z klientem zbliża do siebie te dwa zawody. Studia kosmetologiczne (w zależności od specjalizacji), oprócz kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej (z jaką powszechnie kojarzony jest zawód kosmetologa) przygotowują również do kosmetologi leczniczej (np. pedicure podologiczny, drenaż limfatyczny), pracy w laboratoriach kosmetycznych (przy produkcji i tworzeniu nowych receptur preparatów kosmetycznych), czy w ośrodkach badawczych i instytucjach, zajmujących się profilaktyką zdrowia i zapobieganiem chorobom, a także do doradztwa kosmetycznego.

Wykształcenie i kwalifikacje

Z punktu czysto formalnego, kosmetyczkę od kosmetologa odróżnia posiadane wykształcenie.

Patrząc z punktu czysto formalnego, kosmetyczkę od kosmetologa odróżnia posiadane wykształcenie. Kosmetyczka to osoba wykonująca zawód kosmetyczki, posiadająca ukończone studium kosmetyczne lub/i kursy kosmetyczne. Natomiast kosmetolog to osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku kosmetologia, ale w praktyce, jeżeli pracuje w salonie kosmetycznym (salonie urody, SPA) to de facto wykonuje również zawód kosmetyczki.

Kosmetolog co do zasady, z uwagi na wykształcenie wyższe i kilka lat nauki oraz praktyk, posiada większe kwalifikacje i przygotowanie do wykonywania zawodu kosmetyczki. Jednakże, aby sprostać oczekiwaniom rynku, kosmetolog, podobnie jak kosmetyczka, musi stale się rozwijać i uzupełniać posiadane wykształcenie np. poprzez kursy kosmetyczne.

Kosmetolodzy w salonach kosmetycznych, często wykonują specjalistyczne zabiegi kosmetyczne jak zamykanie naczynek, zabiegi z kwasami AHA, mikrodermabrazję igłową.

Większe salony kosmetyczne zatrudniają zwykle zarówno kosmetologów jak i kosmetyczki. Kosmetolodzy w salonach kosmetycznych, często wykonują specjalistyczne zabiegi kosmetyczne jak zamykanie naczynek, zabiegi z kwasami AHA, mikrodermabrazję igłową, ale nie jest to regułą, bowiem równie często zabiegi te wykonują także kosmetyczki. I odwrotnie, często kosmetolodzy wykonują zabiegi kosmetyczne kojarzone z typowymi kosmetyczkami, jak malowanie i zdobienie paznokci, czy henna i regulacja brwi.

Studia kosmetologiczne dają solidne przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania zabiegów kosmetycznych.

Prawda jest taka, że nie każdy dobry aktor ukończył szkołę aktorską i nie każda kosmetyczka musi ukończyć studia kosmetologiczne. Jednakże uważam, że studia kosmetologiczne dają solidną podstawę teoretyczną do wykonywania zawodu kosmetyczki (kładą duży nacisk na nauki medyczne) i jeżeli uczelnia dysponuje profesjonalnym sprzętem kosmetycznym oraz rozbudowaną siatką zajęć praktycznych, to studia kosmetologiczne przygotowują do wykonywanego zawodu również od strony praktycznej (co mogę śmiało powiedzieć o kierunku kosmetologia na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, gdzie ukończyłam studia I stopnia).

Nawet z pozoru proste zabiegi kosmetyczne wymagają dużej wiedzy i dobrego przygotowania

Wydawać by się mogło, że tak pospolite zabiegi kosmetyczne jak manualne oczyszczanie twarzy, manicure czy pedicure, nie wymagają jakiegoś specjalistycznego przygotowania.

Ja jestem jednak tego zdania, że nawet te z pozoru proste zabiegi kosmetyczne wymagają dużej wiedzy i dobrego przygotowania. Pewnie dlatego, że sama jestem z wykształcenia kosmetologiem. Osoba wykonująca wymienione przeze mnie zabiegi kosmetyczne, czy to kosmetolog czy kosmetyczka, powinna umieć rozpoznawać typy cery i ocenić stan skóry, a do tego dobrać i zaproponować klientowi odpowiednie kosmetyki do danego rodzaju skóry (i problemu skórnego) uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby klienta.

Osoba wykonująca zabieg powinna odróżnić stany chorobowe i skierować klienta po poradę do specjalisty w tym zakresie. Przede wszystkim powinna umieć wykonać poprawnie i zgodnie z zasadami sztuki konkretny zabieg kosmetyczny, dobrać odpowiedni wzajemnie uzupełniający się i optymalny dla klienta pakiet zabiegów kosmetycznych, znać zasady higieny i bezpieczeństwa wykonywania zabiegów kosmetycznych i zagrożenia jakie może dla klienta nieść za sobą nieprzestrzeganie tych zasad, czy wreszcie doradzić klientowi w zakresie pielęgnacji skóry po wykonaniu zabiegu kosmetycznego.

Indywidualne predyspozycje

Nawet najlepsze wykształcenie kosmetologiczne czy medyczne, nie zastąpi indywidualnych predyspozycji, doświadczenia, należytej staranności.

Na koniec muszę dodać, że nawet najlepsze wykształcenie kosmetologiczne, nie zastąpi indywidualnych predyspozycji posiadanych przez kosmetyczkę, jej doświadczenia, należytej staranności przy wykonywaniu zabiegów i dbałości o klienta, stałego dokształcania i uzupełniania wiedzy, czy w końcu zaangażowania i pasji z jaką wykonuje ten odpowiedzialny zawód.

Artykuł ten nie ma na celu wywyższania kosmetologów i umniejszania kosmetyczkom nie posiadającym wyższego wykształcenia kosmetologicznego, a jedynie rozróżnienie pojęć kosmetologa i kosmetyczki, ponieważ klienci salonów kosmetycznych coraz częściej zadają pytanie (sama musiałam już na takie odpowiadać) – jaka jest różnica między kosmetologiem a kosmetyczką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *