Od czego zależy cena zabiegu kosmetycznego i co składa się na koszt jego wykonania? Dlaczego w salonie X ten sam zabieg kosmetyczny jest o wiele droższy niż w salonie Y?

Pytania o cenę zabiegu kosmetycznego, a raczej skąd wynika różnica w ich cenie, zapewne zadaje sobie wiele osób korzystających z usług salonów kosmetycznych. Czynników od jakich zależy koszt wykonania usługi kosmetycznej (zabiegu kosmetycznego), a co się z tym wiąże również cena zabiegu, jest naprawdę wiele. Nie sposób je wszystkie wymienić w jednym artykule.

Czynniki mające wpływ na proces kształtowania się ceny zabiegu kosmetycznego

Standardowe czynniki jak w przypadku innych usług

Czynniki mające wpływ na cenę zabiegu kosmetycznego są w zasadzie takie same jak dla innych rodzajów usług. Dlatego w artykule nie będę starała się odkrywać Ameryki, a jedynie postaram się opisać uniwersalne czynniki, przenosząc je na grunt usług kosmetycznych. Przy czym kolejność opisywanych przeze mnie czynników nie ma znaczenia. Każdy z wymienionych czynników może mieć inne znaczenie w procesie kształtowania ceny, w zależności od konkretnej usługi kosmetycznej.

Sprzęt kosmetyczny musi na siebie zarobić

Amortyzacja sprzętu kosmetycznego.

Amortyzacja sprzętu kosmetycznego wydaje się być jednym z głównych czynników mających wpływ na koszt wykonania zabiegu kosmetycznego i jego finalną cenę. Dotyczy to w szczególności specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. Sprzęt kosmetyczny zakupiony w celu wykonywania zabiegów kosmetycznych, aby jego zakup był ekonomicznie uzasadniony, powinien zwrócić się finansowo w pewnym okresie czasu. Mówiąc prostym językiem, sprzęt kosmetyczny musi na siebie zarobić.

Sprzęt kosmetyczny wykorzystywany jest do wykonywania różnych specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. Ale nie tylko specjalistycznych, ponieważ może być on wykorzystywany pomocniczo także przy zabiegach, które pozornie tego nie wymagają. Do zabiegów takich należy manualne oczyszczanie twarzy. Wydawać by się mogło, że jest to zabieg niewymagający specjalistycznych urządzeń do jego przeprowadzenia. Jednak, aby był to zabieg bardziej efektywny, do jego wykonania powinien być również wykorzystywany specjalistyczny sprzęt. Podczas tego zabiegu zalecane jest wykorzystywanie takich urządzeń jak prądy d’Arsonvala, głowica ciepło-zimno czy wapozon. Stąd istotny wpływ na cenę manualnego oczyszczania twarzy może mieć fakt wykorzystywania, bądź nie wykorzystywania pomocniczo wymienionych urządzeń.

Sprzęt sprzętowi nierówny

Cena zabiegu kosmetycznego, który jest pozornie identyczny, będzie zależała od rodzaju użytego sprzętu

Różnica w cenie zabiegu kosmetycznego może wynikać również z tego, że te same zabiegi kosmetyczne, mogą być wykonywane urządzeniami z różnych półek cenowych i posiadających różne właściwości (funkcje) oraz parametry.

Na przykład pedicure może być wykonywany frezarką z niższą lub wyższą ilością obrotów. Koszt zakupu tej pierwszej będzie z pewnością niższy, ale uzyskanie tego samego efektu zabiegu pedicure tą frezarką, wiąże się z wydłużeniem czasu trwania tego zabiegu, a przez to cena takich samych zabiegów tymi urządzeniami może być różna. Istotny wpływ na cenę frezarki ma pochłaniacz pyłu. Frezarka z pochłaniaczem pyłu jest o wiele droższa, dlatego nie każda kosmetyczka może pozwolić sobie na zakup takiej frezarki. Pochłaniacz to komfort i bezpieczeństwo dla klienta oraz kosmetyczki, powinien więc być standardem. Tańszą alternatywą może być zakup frezarki i odrębnie pochłaniacza.

Powyższy przykład obrazuje jak już samo urządzenie do tak podstawowego zabiegu jakim jest pedicure, może mieć istotny wpływ na jego cenę. A co dopiero w przypadku innych, bardziej specjalistycznych i zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Kosmetyki, kosmetyki i jeszcze raz kosmetyki!

Im droższe kosmetyki użyte do zabiegu, tym wyższa cena finalna zabiegu.

Istotny wpływ na cenę zabiegu kosmetycznego ma koszt zakupu kosmetyków użytych do jej wykonania. Co oczywiste, im droższe kosmetyki użyte do zabiegu, tym wyższa cena finalna zabiegu. Istnieją zabiegi jak np. fotodepilacja urządzeniem IPL, które nie wymagają użycia kosmetyków (za wyjątkiem żelu do USG), stąd czynnik ten nie ma znaczącego wpływu na cenę zabiegu. Z kolei w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych na twarz lub ciało jak zabiegi nawilżające, regenerujące, przeciwzmarszczkowe czy antycellulitowe, ceny zabiegów kosmetycznych mogą się między sobą istotnie różnić. Niektóre salony kosmetyczne posiadają w ofercie możliwość wykonania zabiegu kosmetycznego przy wykorzystaniu kosmetyków z różnych półek cenowych w zależności od zasobności portfela klienta.

Bezpieczeństwo klienta wliczone w cenę, czyli …

Dezynfekcja i sterylizacja

Istotną częścią kosztu wykonania usługi kosmetycznej jest dbałość o higienę i bezpieczeństwo zabiegu kosmetycznego. Koszt zakupu sterylizatora to kilka tysięcy złotych. Niektóre salony decydują się na sterylizację narzędzi u podmiotów zewnętrznych, np. w gabinetach stomatologicznych, ale wtedy muszą ponosić stałe koszty sterylizacji. Na przykład opłaty za sterylizację oraz koszty dostarczenia i odbioru sterylizowanych narzędzi, w tym koszty czasu pracy pracownika.

Po każdym zabiegu należy sterylizować narzędzia, które mogą przerwać ciągłość skóry klienta.

Dezynfekcja jest tańsza od sterylizacji, ale jej nie zastępuje. Po każdym zabiegu kosmetycznym należy sterylizować te narzędzia, które mogą przerwać ciągłość skóry klienta. Są to na przykład cążki do skórek, końcówki do mikrodermabrazji, czy frezy do frezarki. W przypadku narzędzi nienaruszających ciągłości skóry wystarczy ich dezynfekcja. Istnieją różne rodzaje dezynfekcji, na przykład dezynfekcja płynem do dezynfekcji w sprayu, dezynfekcja w myjce ultradźwiękowej lub w wanience dezynfekcyjnej. Dlatego koszt sterylizacji i dezynfekcji, może mieć pośrednio wpływ na cenę zabiegu kosmetycznego.

Akcesoria i materiały jednorazowego użytku

Na koszt wykonania i finalną cenę zabiegu wpływ mają również inne czynniki związane z higieną i bezpieczeństwem klienta. W trakcie zabiegów kosmetycznych używane są akcesoria i materiały jednorazowego użytku, których każdorazowe zużycie wliczane jest w cenę usługi kosmetycznej. Są to na przykład kapturki na frez do frezarki, rękawiczki, waciki, czy chusty używane zamiast kompresówek. Z kolei materiały wielokrotnego użytku jak ręczniki, nakrycia fotela kosmetycznego, szlafroki, oprócz wydatków związanych z ich zakupem, wymagają stałych nakładów związanych z ich praniem.

Dlatego należy uważać na podejrzanie tanie oferty zabiegów kosmetycznych, ponieważ może zdarzyć się, że niższa cena to wynik oszczędności na bezpieczeństwie klienta.

Wykwalifikowana kadra a cena zabiegu kosmetycznego

Wykwalifikowana kadra też kosztuje. Inaczej wyceniany jest koszt doświadczonego i wykształconego pracownika, a inaczej praktykantki, która ukończyła kilka kursów kosmetycznych. Nie płacimy tu oczywiście tylko za kwalifikacje personelu, ale za jakość usług kosmetycznych, która wiąże się z ich kwalifikacjami i doświadczeniem.

Warto zapłacić więcej za usługę kosmetyczną wykonywaną przez doświadczoną kosmetyczkę lub kosmetologa niż przez dopiero co uczącą się stażystkę.

Na pewno warto zapłacić więcej za usługę kosmetyczną wykonywaną przez doświadczoną kosmetyczkę lub kosmetologa, niż przez dopiero co uczącą się stażystkę lub praktykantkę. Oczywiście jeżeli chcemy zapłacić jak najmniej, a konkretny zabieg kosmetyczny nie wymaga większych umiejętności i doświadczenia, to z całą odpowiedzialnością polecam taki wybór. Jednak w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów, jak na przykład mezoterapia igłowa, czy zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem kwasów o dużym stężeniu, uczulam aby sprawdzić komu powierzamy nasze ciało. Niektóre, wykonane w niewłaściwy sposób zabiegi, mogą powodować trudno odwracalne lub nawet nieodwracalne szkody w Twojej skórze.

Cena zabiegu kosmetycznego a otoczka i prestiż

Prestiż i niedostępność dla przeciętnego klienta

W gabinetach kosmetycznych w cenę wliczona jest również cała otoczka. W końcu aranżacja wyglądu wnętrz jest ważna, wpływa na samopoczucie i zadowolenie klienta. Wszystko zależy czego oczekuje klient. Jeżeli chcesz korzystać z salonu kosmetycznego, studia urody, gabinetu medycyny estetycznej, w którym będziesz czuła się wyjątkowo właśnie poprzez drogi wystrój i niedostępność dla przeciętnego klienta, musisz być świadoma, że jest to wliczone w cenę zabiegu. Jednocześnie taki gabinet wcale nie musi świadczyć wyższej jakości usług, niż pozostałe w okolicy o bardziej przeciętnym wizerunku. Z drugiej strony nieraz warto zapłacić więcej, żeby poczuć się wyjątkowo.

Inne czynniki mające wpływ na koszt i cenę zabiegu kosmetycznego

Oczywiście czynników wpływających na cenę usługi kosmetycznych jest wiele. Choćby lokalizacja, konkurencja, lokalne podatki i stawki za media jak podatek od nieruchomości, opłaty za energię i wodę. To wszystko każdy przedsiębiorca, w tym właściciel salonu kosmetycznego musi uwzględnić w swoim biznesplanie i brać pod uwagę przy ustalaniu ceny usług.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *