Podczas lata skóra poddawana jest dużej ekspozycji na słońce, poprzez które skóra staje się sucha i odwodniona, co prowadzi do utraty jej elastyczności. Ważnym elementem ochrony przed promieniami UV jest stosowanie kremów z filtrem, unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej, stosowanie kosmetyków nawilżających oraz picie odpowiedniej ilości płynów.

Nawilżenie i regeneracja skóry po sezonie letnim

Opalanie niekorzystnie wpływa na naszą skórę, ponieważ obniża się naturalny czynnik nawilżający skóry czyli NMF, podczas którego uszkodzeniu ulega bariera hydrolipidowa w skórze. Prowadzi to do szybszego starzenia się skóry, a także wystąpienia przebarwień na skórze.

Dlatego po sezonie letnim niezwykle ważna jest nawilżająco-regenerująca kuracja skóry. Gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi poprawiające kondycję przesuszonej i odwodnionej skóry.

Zabiegi nawilżające i regenerujące

Zabiegi nawilżające i regenerujące powinny być stosowane w seriach przynajmniej raz w miesiącu. Za sprawą zastosowania przez kosmetyczkę odpowiednich preparatów zawierających dużą ilość składników aktywnych, skóra zostanie zregenerowana i poprawi się jej nawilżenie. Po okresie letnim należy zadbać zarówno o skórę twarzy, szyi i dekoltu jak również należy pamiętać o skórze ciała, która tak samo jak skóra twarzy traci swoje właściwości w wyniku ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne. Amatorzy plażowania narażają również skórę ciała, a szczególnie stóp, na uszkadzający naskórek kontakt z piaskiem.

Przygotowanie skóry do sezonu zimowego

Zabiegi nawilżające i regenerujące jesienią przygotują również skórę do okresu zimowego, kiedy skóra w wyniku skrajnie niskich temperatur i ciepłego suchego powietrza w pomieszczeniach traci swoją kondycję i ulega przesuszeniu.

Zabiegi nawilżające i regenerujące podobnie jak inne zabiegi kosmetyczne składają się z kilku etapów: przygotowanie skóry do zabiegu (demakijaż, peeling, tonik); wykonanie zabiegu poprzez nałożenie preparatów stężonych (koncentrat, serum) oraz maski; zakończenie zabiegu poprzez zabezpieczenie skóry po zabiegu (krem).

Warto w tym okresie skorzystać z peelingu kawitacyjnego (dodam, że z zabiegu tego powinno się korzystać regularnie przez cały rok). Jest to zabieg polegający na oczyszczaniu skóry za pomocą wibracji ultradźwiękowej. Pozwala na dokładne usunięcie nadmiaru serum z porów i mieszków włosowych, pozbycie się zaskórników i innych zanieczyszczeń, a także pobudzenie skóry do regeneracji. Po peelingu kawitacyjnym skóra wchłonie więcej składników aktywnych z zastosowanych preparatów kosmetycznych, przez co skóra zostanie lepiej zregenerowana, odżywiona i nawilżona.

Uzupełnieniem zabiegów kosmetycznych jest odpowiednia pielęgnacja domowa – jest ona szczególnie istotna po zabiegach nawilżających i regenerujących.

Idealny czas na zabiegi kosmetyczne po których niewskazana jest ekspozycja na promienie słoneczne i mróz

Okres jesienno-zimowy to idealny czas na zabiegi po których niewskazana jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Do takich zabiegów z pewnością należą manualne oczyszczanie twarzy i zabiegi złuszczające np. mikrodermabrazja i eksfoliacja kwasami.

Oczyszczanie manualne twarzy

Oczyszczanie manualne twarzy to zabieg polegający na oczyszczeniu skóry z zaskórników oraz zamknięciu gruczołów łojowych. Po zabiegu manualnego oczyszczania twarzy następuje proces regeneracji skóry uszkodzonej w wyniku zabiegu i ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do przebarwień skórnych.

Mikrodermabrazja, eksfoliacja kwasami, peeling ziołowy

Z kolei zabiegi mikrodermabrazji i eksfoliacji kwasami (i inne zabiegi złuszczające, np. peeling ziołowy) to zabiegi w wyniku których następuje usunięcie złuszczającego się naskórka, oczyszczenie skóry z rozszerzonymi porami, pozwalające na likwidowanie plam pigmentacyjnych, rozjaśnianie przebarwień skórnych, łagodzenie zmian trądzikowych i po trądzikowych, zmniejszenie blizn na twarzy i ciele, opóźnienie procesu starzenia się skóry oraz wygładzanie, spłycanie zmarszczek wokół ust, oczu, nosa i na czole.

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na ścieraniu warstw naskórka za pomocą głowicy (diamentowej, korundowej). Natomiast eksfoliacja kwasami to zabieg polegający na rozpuszczeniu wierzchniej warstwy naskórka.

W wyniku zabiegów złuszczających, złuszczeniu ulega naskórek, który stanowi warstwę ochronną skóry m. in. przed promieniami UV. Dlatego co najmniej przez kilka dni po zabiegach złuszczających nie należy eksponować poddanej zabiegowi skóry na słońce. Po zabiegu złuszczającym, nawet w okresie jesienno-zimowym mimo pozornie słabego słońca, należy przed wyjściem na zewnątrz stosować kremy ochronne z filtrem UV. Producenci kosmetyków profesjonalnych posiadają w ofercie specjalne kremy ochronne do stosowania po zabiegach kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *