INCI, skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients to w dosłownym tłumaczeniu Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. System INCI został ustanowiony na początku 1970 roku przez Radę Produktów Higieny Osobistej (CTFA).

INCI
System nazewnictwa INCI został stworzony w celu ujednolicenia nazewnictwa składników kosmetyków.

INCI to, obok innych systemów nazewnictwa substancji chemicznych jak np. CAS (oznaczenie numeryczne przypisane substancji chemicznej przez amerykańską organizację Chemical Abstracts Service), pozwalające na identyfikację substancji, z tymże system nazewnictwa INCI został stworzony w celu ujednolicenia nazewnictwa składników kosmetyków. Tak więc INCI można określić jako słownik składników kosmetycznych. Prawodawstwo Unii Europejskiej narzuciło krajom wspólnoty obowiązek opisu składu produktów kosmetycznych zgodnie z systemem INCI.

INCI International Nomenclature of Cosmetic Ingredients

System INCI jest międzynarodowym systemem nazewnictwa składników kosmetyków, dlatego używa angielskich nazw związków chemicznych oraz łacińskich nazw roślin. Prawo europejskie zobowiązuje producentów do podania składu kosmetyku zgodnego z systemem INCI na opakowaniu produktu, a jeżeli opakowanie jest zbyt małe, należy podać skład kosmetyku na dołączonej do kosmetyku ulotce. Zgodnie z systemem INCI nazwy składników danego kosmetyku umieszcza się w kolejności od składnika, który znajduje się w tym kosmetyku w największej ilości, malejąco do składnika, którego jest najmniej.

Jakie znaczenie ma INCI dla mnie?

Dzięki INCI możesz na bieżąco kontrolować, jaki kosmetyk kupujesz i dokonać bardziej świadomego wyboru.

Dzięki ujednoliconemu systemowi nazewnictwa INCI jako konsument możesz sprawdzić rzeczywisty skład danego kosmetyku (kremu, balsamu, maseczki, peelingu itp.), i zweryfikować, czy to co głosi producent lub sprzedawca w materiałach reklamowych jest prawdą. Możesz to uczynić poprzez sprawdzenie w Internecie poszczególnych nazw składników kosmetyku i uzyskanie informacji czy interesujący Ciebie kosmetyk może faktycznie posiadać właściwości o których głoszą materiały reklamowe produktu. Na przykład czy faktycznie posiada właściwości nawilżające, o których mówi reklama kosmetyku. Na początku może to sprawić trudności, ale w dobie telefonów komórkowych z dostępem do Internetu, można na bieżąco kontrolować, jaki kosmetyk się kupuje i dokonać bardziej świadomego wyboru.

2 comments
  1. Od niedawna zaczełam sprawdzać składy INCI kosmetyków ale nie jest to łatwa sprawa, zakupy w sklepie trwają dłużej, bo trzeba ślęczeć z telefonem. Myślałam że łatwiej będzie z zakupami przez internet ale prawie zaden skep nie podaje składów kosmetyków, tak czy inaczej zaczełam sprawdzać składy jeżeli są podane.

    1. Warto sprawdzać składy kosmetyków, jeśli chodzi o zakupy stacjonarne to dla naszej wygody dostępne są na telefony komórkowe specjalne aplikacje do sprawdzania składników INCI. Jeśli chodzi o zakupy w Internecie to można napisać do sklepu e-mail z prośbą o podanie składu, prawo nie zobowiązuje bowiem sprzedawcy internetowego do podania na karcie produktu składu oferowanego kosmetyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *